نگهداری از باطری خودرو

نگهداری از باطری خودرو

باطری ماشین

باتری ماشین  یک باتری قابل شارژ است که با تبدیل انرژی یک وسیله نقلیه را به جریان الکتریکی مجهز می کند که هر باطری ماشین

۱۲ولت و ۶۰ آمپر ظرفیت دارد که این ظرفیت به عوامل مختلفی از جمله مقدار الکترولیت، قدرت الکترولیت، تعداد صفحات باتری، مساحت صفحات باتری و نو و کهنه بودن باتری و دمای کارکرد بستگی دارد و هدف اصلی آن تغذیه استارت، برای راه اندازی موتور ماشین است.

 ظرفیت ذخیره باتری ماشین :

ظرفیت ذخیره عبارت است از توانایی باتری ماشین برای فراهم کردن و انتقال حداقل بار الکتریکی برای خودرو، در وضعیتی که سیستم شارژ دچار عیب و نقص و خرابی شده باشد. این میزان حداقل بار الکتریکی که تحت بدترین شرایط رانندگی (رانندگی در شب و در فصل زمستان ) باید بتواند جریان الکتریکی مورد نیاز را برای موارد ذیل در سرعت پایین فراهم بیاورد:

·        سیستم ایجاد جرقه

·        چراغ های جلو با نور پایین

·        برف پاک کن ها

·        سیستم گرم کننده شیشه ها

ظرفیت ذخیره همچنین معیار مقایسه ای توان  باتری ماشین برای فراهم آوردن و ایجاد نیرو جهت خودروهایی است که دارای بار الکتریکی پارزیتی (زاید) در دوره های طویل زمانی هستند، همچنین باید آنقدر نیرو باقی بماند که بتواند استارت بزند و موتور را روشن کند.

در این مقاله سعی بر این است که به سوالات متداول در زمینه باتری ماشین بپردازیم:

انواع باطری ماشین :

باتری های اسیدی: نوع قدیمی باطری ماشین است که از نشانه های آن وجود ۶ درب روی باتری می باشد آنها با شبیه سازی سلول های فلزی (ساخته شده از آلیاژهای سرب) در یک محلول الکترولیتی (ترکیبی از ۶۵٪ آب و ۳۵٪ اسید سولفوریک) در شش سلول  هستند که همواره میتوان سطح الکترولیت یا همان اسید را از این طریق چک کرده و در صورت نیاز آب مقطر را اضافه کنید.

باتری های سیلد یا همان باتری های اتمی که تکنولوژی جدید باتری می باشد که بر خلاف تصور عوام این نوع باتری ، الکترولیت یا همان اسید ندارد در نتیجه صفحات داخلی این نوع باتری  به صورتی طراحی شده است که نیاز به نگهداری و اضافه کردن آب مقطر نیز ندارد.

نقش باتری در ماشین چیست؟

هدف باتری تامین جریان لازم برای راه اندازی موتور ماشین با سیستم احتراق است و به عنوان یک مخزن الکتریکی عمل می کند.

چگونه بفهمیم که  باتری ماشین جایگزین باید استفاده کنیم ؟

حرکت موتور در شروع کار کندتر از حد معمول باشد.

سطح مایع باتری کاهش یابد.

باتری ماشین نشتی داشته باشد.

باطری ماشین فرسوده شود.

آیا هر باتری ماشین می تواند در هر ماشینی قرار بگیرد؟

خیر باید متناسب با هر خودرو باتری مربوطه را انتخاب کنیم.

باتری ماشین چگونه خراب می شود؟

تقریبا ۵۰٪ از نارسایی های شارژ باطری ماشین ناشی از دست دادن آب برای شارژ مجدد طبیعی، وتبخیر آب از گرمای بیش از حد است و پایین آمدن سولفات باعث خرابی های زودرس می شود.

آیا همه باتری های ماشین همانند هم هستند؟

هنگام تصمیم گیری در خصوص خرید باتری خاص، شما نیاز به اطلاعات بیشتری از قبیل نام تجاری، ظرفیت ذخیره و آمپر های خنک کننده سرد باتری جایگزین و … دارید. از آنجایی که حتی بین باتری های متعلق به گروه های مشابه ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد، معمولا بهتر است از هر باتری برای خودرو خود استفاده نکنید.

Share this post